Færøerne rundt med lejebil
Absolut en af de bedste måder at udforske Færøerne på, da det giver frihed til at komme rundt i eget tempo til
f.eks de små bygder, udsigtspunkter, lokale festivaler, specielle arrangementer o.s.v. og derfor anbefaler GreenGate
Incoming på det varmeste at man lejer en bil, når man besøger øerne.
Vi tilbyder billeje fra blandt andre HERTZ og AVIS. KONTAKT OS PÅ info@greengate.fo for at få et godt tilbud.
PRISERNE INKLUDERER
- Afhentning og levering på aftalte sted
- Fri km
- CDW
- Moms
PRISERNE INKLUDERER IKKE
- Ekstra chauffør
- Børnesæde
EKSTRAGEBYR. SKAL AFREGNES DIREKTE TIL BILUDLEJNINGSFIRMA
- Tunnel afgift på ca. 130,- kr. (en vej) når man kører gennem de undersøiske tunneller
- Super CDW (ekstra forsikring) på ca. 130,- kr. pr. dag
- Benzin og parkeringsbøde/er. Ekstra gebyr kommer på hvis der ikke afregnes inden Færøerne forlades
BILIST PÅ FÆRØERNE
Færøerne har 900 km gode veje, hvoraf 450 km er hovedveje og 450 km landeveje. De fleste veje har to spor og er asfalterede. 17 ud af 18 øer er forbundet med broer, dæmninger, færgesejlads og/eller helikopterflyvning. Efter etableringen af de 2 undersøiske tunneller og de relativt begrænsede afstande gør, at man hurtigt kommer fra den ene ende af landet til den anden.
De færøske veje har alle rutenumre. De store gennemgående hovedveje med to spor har to-cifrede numre, mens mere lokale veje, der forbinder de mindre bygder med hinanden, har tre cifre.
Når man kører i bil på Færøerne, skal man være særligt opmærksom på fårene, da de også er på vejene. Man bør sætte farten ned, når man ser får i vejkanten.
Det er ikke alle tunneller der er udstyret med belysning og af samme grund er det påbudt at benytte kørelys på Færøerne.