• Program

 

Nordisk UNESCO-møde den 22. – 24. maj 2018 

Tórshavn, Færøerne

 

Program

 

Tirsdag den 22. maj

16.00 – 16.30 Registrering og sammenkomst på Hotel Føroyar, Oyggjarvegur 45, 100 Tórshavn

Tel: 317500, e-mail hf@hotelforoyar.fo, info http://hotelforoyar.fo/

 

16.30 – 19.00 Plenum

  • Velkomst ved Sigurð í Jákupsstovu, formand for den færøske UNESCO -nationalkommission
  • Præsentationsrunde (10 min)
  • Seneste nyt fra de nordiske lande (20 min)
  • Key Note: Pekka Puustinen repræsentant i UNESCOs Styrelsesråd (Executive Board) ”hvilke målsætninger har Finland som repræsentant i EXB, og hvilke planer har EXB for immateriel kulturarv” med efterfølgende debat (50 min)
  • Kristján Andri Stefánsson, Islands ambassadør i Frankrig ” Islands planer om kampagnen til Styrelsesrådet 2021” med efterfølgende diskussion (20 min)
  • Opsummering af den 39. Generalkonference i Paris. (20 min) - Jens Dalsgaard

 

19.30 Middag på hotellet

 

Onsdag den 23. maj Norðurlandahúsið, Norðari Ringvegur, 100 Tórshavn, Tlf.: +298 351351, nlh@nlh.fo, info http://www.nlh.fo/

 

7.00 – 8.10 Morgenmad på Hotel Føroyar

8.10 Transfer fra Hotel Føroyar til Nordens Hus

8.30 – 10.40 Plenum – rammer for møder m.m. (5 min) - Lokale: Skálin

  • Verdensarvkomiteen - Berit Lein, fagdirektør i Miljødirektoratet. (50 min)
  • Den færøske dans og immateriel kulturarv - Tóta Árnadóttir (15 min)
  • Nordiske erfaringer med implementering af immateriel kulturarv (best practices) – korte oplæg fra de nordiske lande - med efterfølgende debat (60 min)

 

10.40 – 11.00 Kaffe/the

Gruppefoto

 

11.00 – 12.30 Gruppesession I i grupperummene

  • Finance, administration and general questions, programme support and external relations (APX) (Finland) - Lokale: Skálin
  • Education Commission med deltagelse af ASP repræsentanterne (ED) (Norge) - Lokale: Skálin
  • Natural Sciences Commission (SC) og Social and Human Sciences Commisssion (SHS) (Sverige) - Lokale: Eysturstova
  • Culture Commission (CLT) (DK/IS) - Lokale: Norðurstova
  • Communication and Information Commission (CI) (Sverige) - Lokale: Vesturstova

 

12.30 – 13.15 Frokost

 

13.15 – 14.45 Gruppesession II i grupperummene

  • APX - Lokale: Skálin
  • ED - Lokale: Skálin
  • SC og SHS - Lokale: Eysturstova
  • CLT - Lokale: Norðurstova
  • CI - Lokale: Vesturstova

 Youth repræsentanterne indgår i programgrupperne


14.45 - 15.00 Kaffe/the

15.00 - 15.30 En kort præsentation om det nordiske Unescosamarbejde. Møde med Lagtingets Kulturudvalg / Jens Dalsgaard - Generalsekretær for den danske UNESCO-nationalkommission

15.30 – 19.00 Udflugt til Hvalstationen við Áir

  • 16.00 – 17.00 Rundvisning på Hvalstationen med Erland Viberg Joensen fra Tjóðsavnið/Nationalmuseet
  • 17.00 – 18.00 Heðin Zachariassen, borgmester for Sundakommune, holder et kort oplæg om ”Hvalstationen og turisme”

 

20.00 Transfer fra Hotel Føroyar til restaurant The Tarv.

20.15 Festmiddag på THE TARV. Kulturministeren, Rigmor Dam, er vært.   

22.30 Transfer fra restaurant The Tarv til Hotel Føroyar.

 

Torsdag den 24. maj Hotel Føroyar

 

8.00 – 9.00 Morgenmad og check ud

 

9.00 – 10.00 Gruppesession III i grupperummene

  • APX - Lokale: B
  • ED - Lokale: Gestastova
  • SC og SHS - Lokale: A (Plenum)
  • CLT - Lokale: Varðin
  • CI - Lokale: Húsastova

 

Youth repræsentanterne indgår i programgrupperne

 

10.00 Kaffe/the

 

10.30 – 12.00 Plenum

  • Afrapportering fra grupperne (35 min)
  • Nordisk forberedelse til den 40. Generalkonference (50 min) - Zabrina Holmström

12.00 – 13.00 Frokost

 

13.00 Afrejse